Wysokie stężenie smogu na Śląsku

Cały Śląsk odnotowuje znaczne przekroczenia norm dla obecności pyłu zawieszonego w powietrzu. Najgorszą jakość powietrza odnotowano w Żywcu, Rybniku, Katowicach, Zabrzu oraz w Wodzisławiu Śląskim. 

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, od dziś jakość powietrza sukcesywnie ma ulegać poprawie, przy czym przewidywana jest możliwość przekroczenia dopuszczalnych norm zwłaszcza w miastach, gdzie odnotowano największe stężenie pyłu (m.in. w Żywcu, gdzie przekroczyły one 638 procent norm, czy w Katowicach).

Przy takiej jakości powietrza osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. Dlatego zaleca się w takich sytuacjach, aby ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do absolutnego minimum. W przypadku kiedy nasilą się objawy chorobowe, wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem.

Zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia szczególnie osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem