PIEKARY ŚLĄSKIE
MIASTO Z PERSPEKTYWAMI

nowy szpital
System Informacji Przestrzennej Miasta Piekary Śląskie

AKTUALNOŚCI

Rusza akcja „Postaw na zdrowie” – zapraszamy na darmowe badania

Zdjęcie

Od porad dietetyka, przez badanie wzroku i konsultacje urologiczne, po testy alergologiczne i mammografię – w Piekarach Śląskich 1. października rozpocznie się miesiąc bezpłatnych badań i specjalistycznych konsultacji medycznych. Na tak wielką skalę bezpłatne badania odbywają się w mieście już po raz drugi. W ubiegłym roku z darmowych badań skorzystało ponad pół tysiąca mieszkańców.

W ubiegłym roku akcja „Postaw na zdrowie” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego piekarski magistrat organizuje ją także w tym roku. Badań na tą skalę nie dałoby się jednak przeprowadzić bez odpowiedniego zaplecza medycznego. Stąd pomysł, żeby do akcji zaprosić piekarskie niepubliczne przychodnie, które – podobnie jak szpital miejski – w zdecydowanej większości włączyły się w przedsięwzięcie. Warto dodać, że wszystkie przychodnie wykonują badania i udzielają porad całkowicie za darmo.

Celem akcji jest promowanie profilaktyki medycznej i propagowanie zdrowego stylu życia. – Zdrowie mieszkańców to od wielu lat kwestia  dla mnie absolutnie priorytetowa, staramy się ciągle inicjować i wspierać działania prozdrowotne – mówi prezydent Stanisław Korfanty, prezydent Piekar Śląskich.

W każdej z przychodni można wykonać inne badania. Jest wśród nich spirometria (badanie wydolności płuc),  pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu (dla palaczy), badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, porady z zakresu psychiatrii, badania prostaty dla mężczyzn powyżej 50 roku życia i wiele innych badań.

W ramach akcji odbędzie się również „biała sobota” ginekologiczna (19.10). Zorganizuje ją Szpital Miejski pw. Św. Łukasza w Piekarach Śląskich. Oprócz tego, szpital zorganizuje także dwie tury darmowych konsultacji urologicznych, które odbędą się także w soboty – 5. i 12. października.

Ważną częścią akcji będzie też Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w Piekarach Śląskich, organizowany wspólnie z Fundacją DKMS Polska. 5. października będzie można zrobić coś, na czym osobo chorym zależy najbardziej – zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. To już trzecia w Piekarach Śląskich edycja tej akcji, w dotychczasowych edycjach w bazie zarejestrowało się ponad 229 osób.

Z kolei 15. i 16. października przy Urzędzie Miasta w Piekarach Śląskich stanie mammobus, w którym kobiety będą mogły wykonać to niezwykle ważne badanie.

Jednym z kluczowych aspektów akcji jest przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, stąd możliwość skorzystania z porad dietetyka, czy konsultacje kardiologiczne, antynikotynowe i alergologiczne.

Wszystkie badania i konsultacje są całkowicie darmowe. Niektóre – jak przeglądy stomatologiczne – wykonać będzie można przez cały miesiąc. Inne – jak badania cytologiczne lub mammograficzne – w konkretnym dniu. – Wszystkich, którzy chcą wykonać badania lub zasięgnąć porady prosimy o kontakt bezpośrednio z przychodniami – mówi Artur Madaliński, rzecznik prasowy piekarskiego Urzędu Miasta.

Szczegółowy harmonogram akcji można znaleźć na tutaj.

Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął prezydent Piekar Śląskich Stanisław Korfanty.

autor: Artur Madaliński
2013-09-27Dodaj do:

Akcja Zima 2014-15Obywatel - przyjazny obywatelPlan mobilności miejskiejkino zaciszeBudżet partycypacyjnyzespół interdyscyplinarnyInformacja dla mieszkańców zasobów ArradySystem Informacji PrzestrzennejKarta Dużej Rodziny Nowe StudiumKarty Parkingowe
!
ODWIEDŹ NAS NA
! ODWIEDŹ NAS NA

Facebook YouTube

!
POLECAMY
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
PIEKARY 360 STOPNI - PANORAMY
AUDYCJE: NASZE SPRAWY
RADIO PIEKARY
MCIT
?
CO? GDZIE? KIEDY?Urząd Miasta Piekary Śląskie ul. Bytomska 84, 41 940 Piekary Śląskie tel. 048 32 287 20 41, fax. 048 32 287 22 69
Rzecznik prasowy tel. 048 32 39 39 335 email:rzecznikprasowy@piekary.pl

Projekt graficzny wykonanie i utrzymanie strony www: Art4net s.c.